Co znamenalo uplynulých třicet let pro byznys

Určitě jste zaregistrovali oslavy, které se letos konaly a které vypukly během letošního října a listopadu. Oslavovalo se uplynulých třicet let svobody, kterou máme a které si bohužel ani po těžkém vybojování neumíme vážit. Je třeba si i po třiceti letech uvědomovat, že svoboda opravdu není samozřejmost, že svoboda je něco, co může zanedlouho pominout a naprosto vymizet z našeho života. Nicméně vybojovaná svoboda nám přinesla i možnost ve světě byznysu. Prozraďme si několik důležitých dat, která byla pro český byznys důležitá a která se pojí s byznysem.  

Rok 1991 

Svoboda nám začala roku 1989. Prezidentem nám byl Václav Havel, který byl proslulý svými krátkými kalhotami. Prý je neměl krátké, jen je měl tak povytažené. Ať už tomu bylo jakkoliv, důležitý byl rok 1991, kdy se o mladoboleslavskou automobilku začaly zajímat zcela jiné světové automobilky. Zájem projevila například automobilka Renault nebo Nissan, nakonec však vyhrála německá automobilka Volkswagen.  

Prvním projektem ve spolupráci s německou automobilkou byl automobil felicia, který byl postaven na základech favoritu.  

Rok 2013 

I když zásahy do médií byly samozřejmě už dříve, osudovým se stal rok 2013, kdy se propojila politika s médii a kdy se rozjel jeden velký byznys, který vedl ku prospěchu jenom jednoho jediného člověka. Tím člověkem byl Andrej Babiš, který si toho roku koupil vydavatelství Mafra. Tímto krokem byl odstartován doslova miliardářský boj o všechny domy, které měly něco do činění s vydavatelstvím nebo médii jako takovými. Miliardáři a obecně všichni lidé v republice si uvědomili, že pokud někdo bude držet noviny nebo televize, bude mít eso v rukávu, kterému mnozí přezdívají atomový kufřík.  

Pokud bychom měli zmínit poslední takový velký obchod, zmínili bychom odkup televize Nova. Nyní je jejím majitelem nejbohatší Čech Petr Kellner.