Jaké se za půjčky účtují poplatky a co je to RPSN? Aneb vše o půjčkách

Pokud chcete požádat o půjčku, můžete narazit na mnoho pro vás třeba doposud neznámých věcí a pojmů, které si nedokážete vysvětlit, kterým nerozumíte nebo které nedokážete definovat. Svět půjček je světem, s nímž ne všichni mají zkušenosti, i když samozřejmě mnozí lidé už po půjčkách v různých životních situacích sáhli. Ať už si nyní chcete půjčit nebankovní půjčku Rerum nebo chcete sáhnout po jiné stejně výhodné půjčce, můžete se setkat třeba s různě vysokými poplatky či s pojmem RPSN a mnohým dalším. Pojďme si proto to nejzákladnější vysvětlit a seznámit se tak blíže se světem půjček, s nímž pravděpodobně přijde do kontaktu jednoho dne naprosto každý z nás. 

Jaké se účtují poplatky za půjčky?

Nejdříve se můžete setkat s tím, že vám budou účtovány poplatky. Dle poplatků poznáte, jestli je půjčka výhodná nebo zdali půjčka výhodná není. Půjčky jako takové jsou samozřejmě zpoplatněny, to však neznamená, že musí být nesmyslně zpoplatněny. Nejčastěji jsou účtovány poplatky za vyřízení a následně poplatky za poskytnutí půjčky, účtovány mohou být ještě poplatky za vedení účtu. Pokud jsou tyto poplatky nadmíru vysoké nebo pokud se setkáte ještě s jinými poplatky, jež se k půjčce vztahují, pravděpodobně se jedná o podvodnou půjčku, která z vás chce dostat co nejvíce peněz. 

Co je to RPSN?

Setkat se také můžete s pojmem RPSN, který je však dobré sledovat. RPSN je takzvaná roční procentuální sazba nákladů. Jedná se o hodnotu, která je tím nejlepším ukazatelem toho, zdali je půjčka výhodná či nikoli. RPSN je pokaždé uváděno v procentech a zahrnuje do sebe vše, co půjčka zdražuje. Čím vyšší je tato hodnota, tím víc nevýhodná půjčka je. 

Je důležité sledovat úroky? 

Samozřejmě. I když se jedná jen o částečný ukazatel, je to také možnost, jak poznat, zdali je půjčka výhodná nebo nevýhodná. Skepticky a opatrně přistupujte hlavně k půjčkám s nula procentním úrokem.