Co je to vaporizér?

Vaporizér je moderním a populárním zařízením pro konzumaci bylinných extraktů, esenciálních olejů či jiných k tomu určených látek. Tento elektronický přístroj zahřívá suchou či tekutou náplň na teplotu, při které dochází k vypařování jejích aktivních složek. V tomto článku se podíváme na různé typy vaporizérů, jejich výhody a způsob použití.

Typy vaporizérů

Existuje několik typů vaporizérů, které se liší svými vlastnostmi a funkcemi. Každý z nich má svá pro i proti a je vhodný pro různé preference a potřeby uživatele. Nejobecněji se vaporizéry dělí na:

  1. Přenosné: Jedná o malá, elegantní zařízení, jež se snadno vejdou do kapsy a umožňují svým majitelům užívat oblíbené směsi bylin nebo extraktů kdekoliv a kdykoliv (v souladu s předpisy státu, kde se nacházejí).
  2. Stolní: Tato varianta je o poznání sofistikovanější a hodí se pro ty, kteří hledají nejvyšší kvalitu a výkon. Vyznačuje se robustnější konstrukcí a větší kapacitou nádoby pro vaporizované látky.
  3. E-cigarety: Elektronky fungují podobně jako klasický vaporizér. Slouží k odpařování speciální viskózní náplně zvané e-liquid. Ta obsahuje nikotin, a tak se narozdíl od bylinné páry, která užívá na lékařský předpis, nejedná o nic užitečného.

Čím jsou speciální?

Během elektronické vaporizace lze přesně regulovat výkon. Správně nastavená teplota umožňuje uvolnění specifických aromatických látek, které dodávají bylinám či kapalným náplním jejich charakteristické vůně. Kromě toho se při odpařování minimalizuje ztráta účinných látek, což znamená, že můžete dosáhnout maximálního potenciálu svých oblíbených bylin. V případě elektronky si sílu účinku uživatel zvolí výběrem náplně. Liquidy se totiž dají sehnat ve velmi širokém spektru koncentrací. Za další výhodu inhalace páry namísto dýmu se považuje komfort a ohleduplnost vůči okolí. Přenosné zařízení lze nosit neustále v kapse či kabelce. Navíc, když používáte jakýkoliv vaporizér, vytváříte pouze oblak páry, který během chvíle zmizí. Nezůstane po vás žádný popel ani odhozený nedopalek.

Jak se vaporizuje?

V případě, že dospělý člověk plánuje inhalovat bylinné výpary, nejprve by si měl o preferované rostlině zjistit dostatek informací. Každá bylina má své optimální teplotní rozpětí, ve kterém se uvolňují nejlepší látky. Když uživatel ví, jakých účinků chce dosáhnout a v závislosti na tom si zvolí bylinu a teplotu, tak už mu stačí jen počkat, až se přístroj zahřeje. Pak může začít vdechovat aerosol. Pokud používá elektronku, tak si může vybrat buď jednorázovou, nebo doplňovací. Do ní posléze nalije tekutinu, znovu ji uzavře, a nakonec může tlačítkem aktivovat zahřívání. Inhalace probíhá buď přímo do plic, nebo s podržením mlhy v ústech.