Kam se vydat na výlet v severních Čechách?

Pokud se chystáte do Lužických hor, máme pro vás netradiční místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Nechte se inspirovat v přehledu atraktivních míst Lužických a Žitavských hor. Pestrá nabídka turistických cest, přírodních zajímavostí a kulturních památek vás inspiruje.

Černý vrch – Líska

Přírodní památka Líska se nachází na severovýchodním svahu Černého vrchu, ve výšce 631 m, asi 1,5 km severovýchodně od stejnojmenné osady. Pokud máte rádi rostliny, v listnatém lese na svahu Černého vrchu je rozsáhlý porost měsíčnice vytrvalé, která v době květu intenzivně voní.

Pavlínino údolí

Pavlínino údolí je místy až 120 m hluboké a 3,5 km dlouhé, romantické údolí Chřibské Kamenice a klikatí se mezi strmými skalnatými srázy. Kaňonem vede podél říčky oblíbená turistická stezka do Jetřichovic. Údolí začíná pod bývalou osadou Na Potokách u silnice z Chřibské do Rynartic, po 1,5 km se u soutoku se Studeným potokem stáčí do Všemil.

Chřibská a Louka U Brodských

Městečko Chřibská leží v údolí Chřibské Kamenice. Proslavila ho sklářská huť z 1. poloviny 15. století. Je zde mnoho lidových, roubených staveb. V rodném domě Tadeuse Haenkeho na náměstí je nyní zřízeno muzeum. Nedaleko centra, jen asi 500 m, je chráněná louka U Brodských s velkým výskytem prstnatce májového. Na jaře kvetoucí orchideje vytváří dojem jedinečného fialového koberce.

Krásná Lípa

Město Krásná Lípa leží na horním toku Křinice a je sídlem národního parku České Švýcarsko. Dominantou je barokní kostel sv. Maří Magdalény a další významnou stavbou je Dům Českého Švýcarska. V nejstarším hrázděném domku na náměstí je umístěno malé muzeum. Kousek odtud jsou zbytky Hrad Krásný Buk, asi 0,5 km západně od stejnojmenné osady.

Vápenka u Doubice

Významná geologická rezervace s jurskými vápenci Vápenka u Doubice je jediná u nás a nikde jinde se v Čechách nevyskytují. Na vápenci hojně roste květnatá bučina s četnými vzácnými rostlinami. V roce 1940 zde vznikla nejstarší naučná stezka v Čechách, dlouhá 12 km, vedla podél linie lužické poruchy okolím Kyjova k Vlčí hoře a končila na zahradě domu Köglerů v Zahradách, kde je unikátní plastická geologická mapa kraje. Dnes je součástí delší Köglerovy naučné stezky.

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí tvoří hluboký skalnatý kaňon říčky Křínice mezi Kyjovem a státní hranicí. Je zde mnoho zajímavých skalních útvarů i zbytky Kyjovského hradu, který je pozůstatkem dávné osady. Zimní ledová výzdoba v Jeskyni víl a krásné ledopády v přilehlých roklích přitahují značnou pozornost.

Vlčí hora

Vlčí hora je výrazná čedičová hora s rozhlednou a kruhovým výhledem do širokého okolí. Na úpatí kopce je i upravená studánka Veronika. Na skalnatém vrcholu stojí rozhledna s chatou. Leží 4 km severozápadně od Krásné Lípy.

Jiřetín pod Jedlovou a Křížová hora

Jiřetín pod Jedlovou je hornické městečko s pěkným náměstím, kostelem Nejsvětější Trojice a barokní farou s hornickým muzeem. Nad městečkem se tyčí Křížová hora s poutním místem spojeným s pověstmi o zázračném kříži a na jejím úpatí se rozkládá starý stříbrný důl. Hřbet s původním názvem Holá lada nebo Kraví hora, je tvořen žulou a fylitickými drobami, kde byly stříbrné doly.

Jedlová

Mohutná znělcová kupa Jedlová s hostincem a rozhlednou nabízí nádherný kruhový výhled do okolí. Spodní část hory tvoří křídové pískovce, které byly lámány na stavební kámen. V mokré rašelinové půdě je mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. S výškou 774 m je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor.

Tolštejn

Tolštejn je jednou z mála zachovalých hradních zřícenin v Lužických horách. Tyčí se na výrazném skalním ostrohu nad Jiřetínem. Z vrcholku je krásný výhled do malebného okolí. Stojí asi 2 km jižně od Jiřetína pod Jedlovou na znělcovém skalním suku ve výšce 670 m.

Ubytování v resortu Jítravský Dvorec

Pro ubytování u Liberce můžete zvolit apartmány v jedinečném resortu Jítravský Dvorec s jízdárnou, wellness, tenisovými kurty, dětským hřištěm, půjčovnou kol a venkovních her. Odtud je to kousek i do ZOO Liberec, Botanické zahrady, na hrad Oybin, Ještěd nebo Zámek Lemberk. Najíte se v prvotřídní restauraci s produkty z bio farmy a k tomu si dáte místní pivo v pivnici.