Bezpečnostní trojúhelník vašeho vozu: na co se zaměřit při každé servisní prohlídce?

Automobil je tvořen celou řadou součástek, které musí pracovat ruku v ruce. Pokud je jedna součástka poškozená, nemusí vůz pracovat tak, jak by měl. Je taktéž pravděpodobné, že ovlivní nebo poškodí jinou část vozu, která je na něj navázání. Pro dosažení co největší bezpečnosti je důležité pravidelně jednotlivé součástky kontrolovat. Pneumatiky, brzdy, tlumiče do auta tvoří tři celky, které zodpovídají za bezpečnou jízdu.

Pravidelná kontrola

Ať se jedná o tlumiče BMW nebo třeba Škoda, všechny je zapotřebí pravidelně kontrolovat. Stejně jako brzdy a pneumatiky. Pokud jedna z těchto části nebude fungovat dokonale, může ovlivnit schopnost vozu zastavit nebo jej ovládat. Jejich poškození je třeba odhalit včas, ještě předtím, než způsobí problém. A proto jsou zapotřebí pravidelné prohlídky v autoservisu. A v tuto chvíli přichází na řadu bezpečnostní trojúhelník.

Bezpečnostní trojúhelník

Jde o proces kontroly, který se skládá ze tří kroků (odtud trojúhelník). Tuto kontrolu by měl provádět autoservis, avšak alespoň obecně můžete určité nedokonalosti odhalit sami.

  1. Řízení – tlumiče pomáhají rozložit váhu vozu na všechna čtyři kola, což má za následek lepší ovladatelnost v zatáčkách.
  2. Zastavení – tlumiče udržují neustálý kontakt pneumatik s vozovkou. Díky tomu je lepší odezva při brzdění. To se projeví kratší brzdnou drahou.
  3. Stabilita – tlumiče i pneumatiky společně zajišťují stabilitu vozu tím, že se snaží o neustálý kontakt pneumatiky s vozovkou. Díky tomu je minimalizován přenos hmotnosti.

Důležitost pravidelné kontroly

Tlumiče se (stejně jako jiné části vozidla) časem opotřebují. Protože k tomuto opotřebování dochází postupně, nemusí si řidič všimnout toho, že jízda vozu se stala nepohodlnější (v důsledku nedostatečného odpružení při nerovnostech vozovky), že se brzdná dráha neustále prodlužuje (protože kola nepřiléhají optimálně k vozovce) a ovladatelnost vozu se snižuje (dochází k přenosu hmotnosti, která nerovnoměrně zatěžuje kola auta – toho si lze všimnou zejména v zatáčkách). Nejde se tedy spoléhat pouze sami na sebe.