Kde bydlí české princezny? Hrady a zámky, které můžete navštívit i vy

Zatímco během zimy sledujeme pohádky plné princezen v televizi, v létě se snažíme všechna krásná panství objet. Pokud si i vy pravidelně zaznamenáváte, jaká místa jste viděli nebo kam se vlastně chcete ještě podívat, třeba vám v seznamu chybí níže uvedené hrady a zámky. Ty totiž hrají zásadní roli v nejedné české pohádce, i když někdy tvoří jenom příjemné zátiší, které nás převede do pohádkového světa. 

Zámek Průhonice dominuje hned v několika snímcích 

Nedaleko od Prahy (zhruba půl hodiny autobusem) se nachází nádherný zámek, který je pojmenován po obci, ve které sídlí. Průhonice se pyšní nádherným zámeckým parkem, který se kolem celého zámku rozpíná a který je zároveň napsán na seznam světového dědictví UNESCO.  

Dalo by se říct, že se jedná o ideální filmařské zázemí. Natáčelo se toho tady opravdu dost, z pohádek například S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou na čele nebo Třetí princ. Na začátku se jednalo o gotický hrádek, sousední bylo pak panské sídlo, ale z něj se zachoval jen kostel. Nyní se jedná spíše o renesanční stavbu, která má polouzavřený dvůr.  

Na Křívoklátě se budily princezny 

Jedním z dalších nádherných filmařských zákoutí českých pohádek je bezesporu také hrad Křivoklát, který se opět nenachází daleko od Prahy. Jedná se o významný hrad, který byl v minulosti centrem královského loveckého hvozdu. Založen byl za vlády Přemysla Otakara I. a už ve středověku prošel celou spoustou oprav a úprav.  

Dnes se jedná o hrad, který je známý nejen tím, že se zde věznil alchymista Edward Kelley, ale také že se zde natáčely pohádky jako Jak se budí princezny, Anděl Páně nebo pak film Tři veteráni. 

Hrad Bouzov také hostil řadu princezen 

Tím ale výčet hradů a zámků, na kterých bydlely princezny, ani zdaleka nekončí. Za zmínku stojí také hrad Bouzov, který je ve svém jádru gotický, i když se to možná na první pohled tak nejeví nebo nezdá. Hrad má tři části propojené dvěma mosty a do areálu se vstupuje předsunutým opevněním. Předhradí je bíle omítnuto a jedná se bývalý dolní hrad.  

A co se zde natáčelo? Například poměrně nová pohádka Princezna zakletá v čase nebo známější snímek O princezně Jasněnce a létajícím ševci.