O vysokých cenách energií se mluví už nějaký ten pátek. Přesto je ale mnozí ještě citelně nepocítili, jelikož mají do konce roku fixace. V některých odvětvích se však přesto začínají změny ve cenách energií rapidně projevovat. Dopadat začínají hlavně na průmyslové společnosti, které proto svou výrobu začaly stěhovat například do zahraničí. Problémem však je zboží, které už mají vyrobeno a které se jim nedaří prodat. Přesun takového zboží by totiž znamenal poměrně vysoké náklady.
Stěhování přináší také personální změny
Pokud se nějaká z firem, rozhodla pro stěhování do zahraničí, s sebou tato změna nese samozřejmě i personální čachrování. Musí se propouštět, raději se noví lidé naberou v zahraničí, i kdyby znamenaly o trochu vyšší výdaj.
To má samozřejmě za následek nespokojené zaměstnance, respektive bývalé zaměstnance, kteří se najednou dostali v současné nejisté době do nepříjemné situace. Mezi propuštěnými se samozřejmě nachází také samoživitelky, které si nemohou dovolit utáhnout domácnost bez pravidelného příjmu.
Zatímco v některých společnostech přišlo o práci mnoho lidí a získali odstupné, v jiných se přistoupilo k vyhazovu během zkušební doby čili lidem žádné odstupné nenáleželo. Zaměstnavatelé se k tomuto kroku uchýlili proto, že své zaměstnance například nemohli zaplatit.
Výroba v zahraničí
Společnosti, které působily napůl v Čechách a napůl v zahraničí svou výrobu automaticky překlenuly do zahraničí, kde se spustily výrobní linky. V Čechách nově neběží v mnoha firmách žádná extruzní linka, všechny například dostaly zápřah v Polsku, kde má mnoho firem své další zázemí.
To, jestli se výroba na českém poli opět rozjede nezáleží tak úplně na zaměstnavatelích, nýbrž na státu a vývoji energetické situace. Zatímco stát může nahrát do karet zaměstnavatelům se zastropováním cen, energetická situace má však trochu větší roli v této dnes každodenní hře.