Vhodné a nevhodné materiály, kterými se často vystýlá dno venkovních voliér

Pořídili jste si stavebnici Aluhobby a vytvořili jste si zní venkovní voliéru nebo klec pro ptáky, kterou je třeba něčím vystlat? Mnozí chovatelé ptactva sami nevědí, jak si obydlí postavení z hliníkových profilů vystlat, co k tomu použít. I profesionální, zkušení chovatelé často v tomto kroku chybují, proto je třeba si říct, jaké materiály jsou vhodné a jaké jsou naopak nevhodné. Dejte si při výběru materiálu, kterým vystelete dno voliéry, pozor, ať tím neuškodíte ptákům a jejich zdraví. Nechte se inspirovat našimi tipy na vhodné materiály, vyvarujte se nevhodným materiálům. 

Vhodné materiály na dno voliér

  • Písek je hodnocený jako nejlepší materiál, kterým můžete vystlat dno voliér nebo klecí. Snadno se vyměňuje, udržuje, navíc je možné ho rozprostřít i po velkých voliérách. 
  • Noviny, karton jsou také vhodnými materiály, jimiž je možné vystlat dno voliér a klecí. Jsou snadno vyměnitelné, jedná se navíc o levný, takřka bezplatný materiál, který ptákům nijak nevadí ani jim nijak neškodí. 
  • Podestýlka z kukuřičné drti je sice nákladná, ale za to je to taky vhodný materiál, jimiž je vhodné vystlat dno voliér a klecí. Navíc je zcela bez prachu. 

Nevhodné materiály na dno voliér

  • Piliny, hobliny jsou jedním z nevhodných materiálů. Důvodem, proč by neměly být ve voliérách nebo klecích je, že se hrozně práší. Jelikož ptáci neustále létají v klecích, víří tedy neustále prach, který jim může způsobit vážné zdravotní problémy, konkrétně dýchací problémy
  • Mulčovací kůra je dalším nevhodným materiálem, který hlavně v krmivu může zplesnivět. V případě potřeby se navíc musí kompletně vyměnit, není možné ho průběžně upravovat. 
  • Lesní hrabanka je sice v čerstvém stavu skvělá, na druhou stranu dokáže způsobit více problémů než užitku. Není snadné ji udržet v čistotě, navíc práší do misek a může přinést do voliéry mravence