Chcete bydlet na strašidelném hradě? Vydejte se na Svojanov

Spousta lidí si přeje bydlet na středověkém hradě. Málokdo ovšem tuší, že si tuto možnost můžete na vlastní kůži vyzkoušet, a to dokonce přímo u nás v Čechách. Na Vysočině se můžete ubytovat na hradě Svojanov a pěkně si to tam užít. Včetně slibovaných strašidel…

Směs dvou stylů

Směs gotiky s empírem, tak bychom mohli charakterizovat hrad Svojanov. Je to něco zcela unikátního. Mísí se tu dva naprosto odlišné styly. Středověk a 19. století. Jak k tomu došlo? Zcela jednoduše. V 19. století byly do středověkých rozvalin dostavěny empírové objekty. Vznikl tak zajímavý a jedinečný kontrast dvou zcela nesourodých stylů. Dnes je v těchto empírových prostorách něco zcela jedinečného, a sice zámecký penzion. Můžete se zde ubytovat v dobových empírových pokojích včetně zařízení a o ubytování je zde opravdu velký zájem. Kromě toho tu můžete obdivovat jedinou zahradu ve střední Evropě obnovenou v její někdejší gotické podobě.

Postraší vás krutý správce i malé děvčátko

Samozřejmě vás určitě zaujme prohlídka interiéru hradu, která představuje život šlechty na takovémto sídle v 19. století. Nádherný je rekonstruovaný dům zbrojnošů, který je rovněž přístupný a dříve nebyl. Tato stavba byla dochována v podobě z konce 15. století bez dalších přestaveb. Nesmíme zapomenout ani na hradní mučírnu a zdejší expozici mučících nástrojů. Ta je opravdu hrůzostrašná…Kromě toho se během svého pobytu na hradě klidně můžete potkat s nějakými strašidly. Na hradě totiž straší. Kromě nejznámějšího strašidla – krutého správce Rašína na ohnivém býku tu můžete tu potkat třeba ducha malého děvčátka Kateřiny, dcery majitelů hradu, která zahynula při opravách. Zůstávají po ní krvavé otisky ručiček. V lese zase pláče sedmiletý syn statkáře, jemuž rodinu vyvraždili za třicetileté války.