Zajeďte si do Krásného Dvora, zdejší anglický park uklidní vaše nervy

Neogotická rozhledna, antický chrámek, umělý vodopád. To je jen zlomek z objektů, které zpestřují podobu překrásného anglického parku u zámku v západočeském Krásném Dvoře. Stojí za návštěvu. Při dlouhé a příjemné procházce zde najdete klid pro svoji věčně vystresovanou duši.

Krajinu nelze měnit násilím

Angličané razí v 18. století novou zásadu, která umožňuje dokonale skloubit architekturu s okolní přírodou. Domnívají se, že lidé by se neměli snažit přetvářet krajinu ke svému obrazu, ale vycházet z jejího původního charakteru a ten jí ponechat. Proto vznikají nádherné anglické parky jako ten u zámku Krásný Dvůr v západních Čechách. Nechává ho zbudovat botanik hrabě Jan Rudolf Černín (1756 – 1845), který roku 1779 cestuje po Evropě a zajímá se o zahradnictví. Své zahradníky pošle i do Anglie na zkušenou. Projekt jeho parku vzniká od roku 1783. Téměř stohektarový park se navíc stává domovem pro více než 100 druhů stromů.

Nákladná rozhledna i francouzská napodobenina

Jednou z architektonických dominant parku je neogotická rozhledna. Stavba je finančně náročná, a proto mnozí z Černínových přátel a současníků pochybují o jejím smyslu. Dodnes ale nespadla. Nejstarší stavbou krásnohorského parku je antický chrámek vystavěný v letech 1783–1786. Připomíná antický chrám disponující dokonce dvěma iónskými sloupy. Zadní stěna chrámového salonku je vybavena zrcadlem, které má zvláštní úkol. Odráží umělý vodopád vybudovaný naproti stavbě. Jinou velmi zajímavou stavbičkou je zahradní pavilonek, vystavěný v období 1784–1786. Stavba se pro změnu inspiruje klasicistním stylem francouzského krále Ludvíka XVI. (1774–1792). Velmi zdařile přitom kopíruje francouzský Belveder postavený nedaleko Malého Trianonu ve Versailles.