Jak dlouho trvá schválení půjčky

Pokud si plánujete z jakéhokoli důvodu vzít půjčku, určitě se hodí vědět, jak dlouho budete na peníze čekat. Zjistěte, jaké jsou nezbytné kroky a v čem můžete schválení půjčky i trochu popohnat.

Na otázku, jak dlouho trvá schválení půjčky, nexistuje jednoznačná odpověď. Celý proces může trvat pouze pár dní, ale také několik týdnů. Ve hře je několik faktorů, které čekání na schválení ovlivňují.

U své banky můžete půjčku vyřídit rychleji

Z pohledu rychlosti schválení půjčky je obvykle nejvýhodnější je požádat o půjčku ve vaší stávající bance. Ta zná vaši finanční historii a umí si udělat obrázek o tom, jak jste schopní splácet. V tomto případě navíc odpadá nutnost dokládat při žádosti výpisy z účtu.

Rozmyslete si, kolik si chcete půjčit a zvažte, zda je reálné, že vám banka tento obnos opravdu půjčí. Užitečným nástrojem jsou online kalkulačky. Můžete si nastavit, kolik chcete půjčit a jak dlouho chcete půjčku splácet a kalkulačka vám následně spočítá, kolik měsíčně zaplatíte. Sami si tak uděláte obrázek o tom, zda je daná suma pro vás reálná.

Mějte platné doklady

Pokud žádáte u své banky o půjčku, připravte si dva doklady totožnosti (například občanský a řidičský průkaz nebo pas). Dále je dobré mít potvrzení o příjmu, které vám potvrdí váš zaměstnavatel a dokládá se na formuláři banky, které bývají na webových stránkách bank k dispozici ke stažení. Jestliže jste OSVČ, nezapomeňte na poslední podané přiznání k dani z příjmu fyzických osob

Záleží na typu a výši půjčky

Dobu schvalování půjčky ovlivňuje také její typ – např. zda se jedná o spotřebitelský úvěr, kontokorent nebo kreditku. Vždy si dopředu zjistěte, jaké doklady budou potřeba ke schválení konkrétního typu půjčky, pro který jste se rozhodli. Počítejte s tím, že schválení půjčky do 500 000 Kč bude mnohem rychlejší než například schválení hypotečního úvěru, kde je potřeba dodat více dokumentů a celkový proces schvalování včetně odhadů apod. je komplikovanější. 

Půjčka online nebo na pobočce 

Většina bank dnes nabízí možnost požádat o půjčku prostřednictvím mobilního nebo internetového bankovnictví. Tento proces je do určité míry zautomatizovaný a většina nutných kroků zabere jen pár minut. Proto proces schvalování půjčky trvá obvykle mnohem kratší dobu, než když se vydáte zažádat o půjčku osobně na pobočku.

Například v Komerční bance vyřídíte půjčku online v Mobilní bance nebo internetovém bankovnictví MojeBanka.

Co může zkomplikovat schválení půjčky

Neuvádějte v žádosti o půjčku nepravdivé informace například o příjmech. Budete je stejně dokládat, a banka tedy případné nesrovnalosti stejně odhalí, což může ohrozit kladné vyřízení žádosti. 

Zkomplikovat schválení půjčky může i negativní záznam v registrech

Negativně může dopadnout i fakt, že už několik půjček máte a splátky další půjčky by mohly mít negativní dopad na váš rodinný rozpočet