Výměna peněz: vyplatí se v bance nebo ve směnárně? 

Když si jdete půjčit peníze, obvykle se setkáte s názorem odborníků: jděte raději do banky. Tam je sice náročnější půjčku získat (a to jak z hlediska vaší finanční situace, tak také z hlediska byrokracie), ale když už vám ji banka „přiklepne“, pak je pravděpodobné, že ji zvládnete splácet. To nebankovní instituce vám peníze půjčí bez nějakého prověřování. V případě, že nezvládnete splácet se můžete ocitnout na pokraji dluhové pasti, kdy jednu půjčku splácíte druhou. Ale jak je to s výměnou peněz? Také se vyplatí zajít do banky? 

Banka nebo směnárna? 

Pokud chcete nakoupit cizí měnu, máte na výběr ze dvou možností: navštívit banku nebo směnárnu. Kurz měn může být výhodnější v bankách. Avšak zde je třeba počítat s tím, že za výměnu peněz zaplatíte navíc určitou částku, jako poplatek. I když poplatky v bankách mizí, tento poplatek přetrvává A tak se může stát, že nakonec výměna peněz v bance nemusí být tolik výhodná, jako v nebankovní směnárně. 

Poplatky, poplatky… 

Avšak ani některé směnárny nejsou poplatků prosty. Výhodný kurz dolaru tedy nemusí být nakonec tak výhodný ani zde. Před samotnou výměnou peněz se proto informujte, jaké jsou poplatky, které instituce. Teprve když je znáte, můžete se rozhodnout, kde se vám vyplatí směnit peníze. Ze zákona musí každá instituce o poplatcích informovat. Problémem je to, že se to děje obvykle písemně, a drobné nečitelné věty se nikomu číst nechtějí. 

Výše poplatků jsou různé 

Jak banky, tak nebankovní směnárny jsou společnosti, které chtějí vydělat. Stanovování poplatků závisí na nich. Některé společnosti si je stanovují paušálně – ať už kupujete 100 nebo 10 000 euro, zaplatíte vždy stejný poplatek. Jiné směnárny zase mohou požadovat poplatek ve výši určitého procenta z měněné částky. Další směnárny si zase stanoví určité hladiny měněného objemu peněz, v rámci kterých se platí různě vysoké poplatky.