Má pojištění půjčky smysl?

Půjčka je poměrně velký krok a závazek. Je třeba o něm dobře popřemýšlet a rozmyslet si, je-li to nevyhnutelné. A pokud ano, tak bedlivě zvážit všechny parametry ohledně částky, úroků, doby splácení a v neposlední řadě i pojistek. Nutnost? Ne. Ochrana? Rozhodně.  

Poklidná jízda  

Půjčujete si na nové auto. Rovných tři sta tisíc korun. Je to poměrně dost, ale jste si jistí, že to zvládnete bez kolizí a žádnou pomocnou berličku k úvěru nepotřebujete. Máte stabilní a slušný příjem, smlouvu na dobu neurčitou, dobrou platební morálku a v případě nouze partnera v zádech. Zároveň se cítíte v plné síle a zvyšující se ceny potravin, nákladů na dopravu, cestování nebo starost o děti a energie vás jen tak nerozhodí. Další těhotenství a značné omezení příjmů na mateřské a rodičovské dovolené neplánujete. Není tedy důvod, abyste si k půjčce zřizovali speciální pojištění, které z vás zbytečně každý měsíc vytáhne pár stovek korun navíc.  

Na jedné straně lze takové sebevědomí jedině závidět, na druhé jde o poměrně riskantní krok. Stát se totiž může cokoliv, a ne všechno v životě jde naplánovat. U nižších částek se dá absence pojistky pochopit, ale u větších závazků už ne. Je to zbytečný hazard a balancování na hraně.  

Je ale pochopitelné, že jsou lidé k pojistkám skeptičtí. Na jedné straně můžete ochránit dům, majetek, elektroniku, počasí na dovolené i domácí mazlíčky, na druhé je jednání s pojišťovnami skutečný očistec a výsledek je nejistý.  

Nadbytečná pojistka?  

Pochopitelně záleží na parametrech pojistky, každá je jiná, ale obecně se dá říct, že vás chrání před ztrátou zaměstnání, před dlouhodobou nemocí nebo pracovní neschopností, před vážným úrazem. To všechno jsou situace, do kterých se můžete dostat během vteřinky a za pochodu je poměrně složité zpětně řešit ochranné prostředky jako je pojištění. Díky tomu, že budete prozíravé a sjednáte si pojistku hned v začátku, můžete se v době problémů spolehnout na pomoc banky a pojišťovny, které vás podrží, pozastaví splácení nebo je sníží na minimum a v některých případech vám vyplatí poměrnou část, abyste mohli peníze použít na léčbu nebo překlenutí těžkého období.  

Pojistka má smysl. Netřeba o tom diskutovat.