Dotační program Nová zelená úsporám podporuje i novostavby

Sehnali jste v současné době koronavirové pozemek za fantastickou cenu, na kterém si chcete postavit novostavbu, ideálně nízkoenergetický domek nebo pasivní dům? Jeho výstavba vás nemusí přijít tak draho, jak si možná myslíte. Aktuálně totiž stále funguje dotační program Nová zelená úsporám, ze kterého lze čerpat i dotace na novostavbu

Dotační program Nová zelená úsporám už funguje nějaký ten pátek a patří k velice oblíbeným a to zpravidla například v rámci dotace na rekonstrukci. To ostatně potvrzuje fakt, že za dobu působení dotačního programu už bylo spuštěno několik vln. Současná vlna se zaměřuje na úsporná opatření, jako jsou například výměny oken, zateplení, výměny střechy nebo třeba výstavba nízkoenergetického rodinného domu. Udělení dotace je jinými slovy podpora od státu a pochvala za to, že člověk chová ekologicky a že myslí na okolní přírodu, která je neustále znečišťována i výrobou elektrické energie. 

Dotaci lze získat na výstavbu i na zelenou střechu

Věcí, které dotace z programu Nová zelená úsporám podporuje, je vícero. Dotaci nelze získat jenom na výstavbu nového rodinného domu, ale také na stavbu zelené střechy. Dotaci je možné získat i na odborný posudek či na měření průvzdušnosti obálky budovy nebo ve chvíli, kdy chcete využít teplo z odpadních vod. 

Dotace může sáhnout až skoro na půl milionu

Při získávání dotací z programu Nová zelená úsporám platí jedno pravidlo, a sice že lze získat dotaci až ve výši padesáti procent způsobilých investičních nákladů. Maximálně se mohou dotace na novostavbu dotknout až skoro půl milionu korun. Částka, která se schválí, se odvíjí od dosažených energetických parametrů budovy. Může se jednat o částku 150 tisíc korun, dále pak 300 tisíc korun nebo 450 tisíc korun. 

Také platí, že čím úspornější dům bude, tím více využíváte obnovitelné zdroje a tím vyšší dotace může být.