Máme rádi zvířata – a jsme ochotni za ně utratit nemalé částky

Česká republika se již dlouho řadí mezi země, které mají nejpočetnější množství domácích mazlíčků. Milujeme zejména psy, ale kočky jsou také oblíbené. Mezi méně častá zvířata v našich domácnostech pak patří andulky, rybičky, různí hlodavci, plazi a pavouci. Pryč jsou také ty časy, kdy jsme svým mazlíčkům dávali zbytky, co nám zůstaly v domácnosti. Dnes každý chovatel ví, že aby předešel vysokým částkám za veterináře, je třeba svého mazlíčka krmit vyváženou stravou určenou pro zvířata. Ta samozřejmě něco stojí. 

Každé zvíře něco stojí 

Podle výzkumů asi 40 % ze všech obyvatel České republiky vlastní psa a 20 % kočku. To je obrovské číslo, které ještě bylo navýšeno v důsledku pandemie. Zkrátka nechceme být sami, a pokud jsme odtrženi od společnosti, poradíme si jinak. Například chovem zvířat. Někteří lidé si své mazlíčky zamilují dokonce natolik, že za ně utratí i 2 000 Kč za měsíc. Roční průměr financí, které chovatelé vynaloží za psa (který se tímto řadí mezi nejdražší mazlíčky), je až 16 000 Kč. Za kočku ročně utratíme asi 12 000 Kč. 

Oblíbenost domácích mazlíčků 

I když Česká republika patří mezi země, kde je opravdu vysoké množství majitelů domácích zvířat, stále ještě existují státy, které nás v tomto předčí. Větší množství mazlíčků na obyvatele najdete například v Rumunsku, Polsku či Portugalsku. Tito „zahraniční“ majitelé ale nejsou ochotni utratit tak vysoké částky za svá zvířata, jako Češi.  

Kdo si zvířata pořizuje nejčastěji? 

Kdybyste si měli tipnout, kdo si domácí mazlíčky pořizuje nejčastěji, koho byste tipovali? Lidi, kteří žijí sami, nebo naopak rodiny s dětmi? V poslední době byl zaznamenán trend (možná pod vlivem pandemie), že největší množství domácích mazlíčků si pořídili senioři a bezdětné páry (nejčastěji s věkem pod 30 let). A co se týče kvality péče o tato zvířata, vedou lidé žijící ve městech, kteří svým mazlíčkům dopřávají opravdu kvalitní stravu.