Na jak dlouho si zafixovat hypotéku? Radí experti

Když Česká národní banka slevila ze svých zpřísněných nároků na žadatele o hypotéku, rázem se o hypotéky zvedl zájem. I když ne takový, jaký se očekával, ale k jisté změně došlo. Aktuálně si celá spousta lidí pokládá otázku, na jak dlouho si zafixovat hypotéku, pokud se tedy rozhodnou na hypotéku kývnout.  

Žadatelé o hypotéku si moc dobře uvědomují, že dnes se fixace hypotéky řadí na krátkodobou a dlouhodobou. Co se týče krátkodobé fixace, ta je zpravidla do pěti let a je výhodná především pro ty, kteří si berou hypotéku za příliš nevýhodných podmínek a doufají, že se situace v blízkých letech změní. Taktéž je to vhodné pro někoho, kdo chce ušetřit, ovšem nese se v tom jistá nejistota. Co se týče dlouhodobé fixace, ta je stanovena od pěti let a výše. Je určená především pro ty, kteří milují jistotu a kteří nechtějí být v příštích několika desítkách let překvapení zvýšenou hypoteční sazbou nebo zvýšenou splátkou.  

Pro jak dlouhou fixaci se rozhodnout? 

Jednotlivé typy fixace jsme si představili. To však neznamená, že se danými tipy musíme řídit. Přece jenom hypoteční trh aktuálně zažívá opravdu zvláštní období a hypoteční sazby skáčou nahoru a dolů, jako kdyby byly na trampolíně. Zeptali jsme se proto expertů, co lidem v aktuální situaci radí.  

Nemá smysl vyčkávat, tvrdí experti. Ovšem ne všichni 

Bohužel nelze názory expertů sjednotit do jednoho jediného tvrzení nebo do jedné jediné věty. Názory expertů se totiž v tomto ohledu velice liší. Zatímco někteří tvrdí, že nemá smysl vyčkávat a že ani taktizování není na místě, jiní jsou opačného názoru a domnívají se, že sazby půjdou ještě dolů. Obecně se však sklání názory k tomu, že je rozdíl, zdali si chcete vzít hypotéku na vlastní bydlení nebo na investiční byt. Zatímco v prvním případě nečekejte a volte fixaci co nejdelší, v druhém případě ještě vyčkejte.