Sazby za hypotéky už rostou jen pozvolna

Hypotéky jsou přesně ta jediná překážka, která nám brání mezi námi a vysněným domem. Většinou se však do hypotéky pustíme, ale mnohdy celkem pozdě. Pokud se rozmyslíme pro hypotéku například až v době třicátého věku, pak to bude naše tíha snad až do důchodu. V současnosti totiž ceny za nemovitosti či pozemky neustále rostou nahoru, proto se není čemu divit, když jsou půjčky hypotéky v poslední době jenom pro velmi bohaté a movité lidi, kteří si to opravdu mohou dovolit.

Díky zvyšujícím se cenám nemovitostí a také díky tomu, že se v poslední době český národ projevil jako takový, který si sice půjčuje, ale na druhou stranu už nesplácí, se banky rozhodly zpřísnit pravidla pro hypotéku. Stoprocentní hypotéku už dávno nikdo nepůjčí, ale dnes se můžeme také pomalu, ale jistě rozloučit i s tou devadesátiprocentní. Pokud tak nemáte našetřeno třeba tři sta tisíc, pak i váš vysněný dům či byt zůstane stále jenom snem. Nicméně je nutné podotknout, že mnoho lidé současné situace rychle využívají a raději si půjčují od rodičů či známých zbylou částku, pokud tedy nemají našetřeno, protože se stále rostoucím hypotečním úvěrem to jinak nejde. Pokud nechtějí čekat, až se procenta zase zvýší, až ceny nemovitostí zase porostou a až se budou půjčovat jenom šedesátiprocentní hypotéky, pak je ten pravý čas o toho jít.

Sazby se konečně usazují

O hypotéky je stále velký zájem a dokonce se setkáváme i s tím, že sazby rostou už jenom mírně. Pomalu, ale jistě se tedy usazují a ustalují. Rekordy v půjčování hypoték ale banky zaznamenávají doteď. Konkrétně například v červnu se sjednalo nejvíce hypotečních půjček za celý rok. Relativně stále příznivé podmínky jsou pro lidi velice lákavé, a tak do toho tedy jdou. Aktuálně se úroková sazba pohybuje zhruba kolem dvou procent. Oproti minulému měsíci už zaznamenáváme jenom nevýrazný růst, který se dá vyjádřit jednou setinou procentního bodu.

Pokud vás zajímají konkrétní rekordy spojené s půjčováním hypotéky, pak se v červnu sjednalo konkrétně skoro jedenáct tisíc hypoték (naprosto přesně se jedná o deset tisíc osm set dvacet dva). Červnové objemy uzavřených hypoték tak dosáhly cifry dvaadvaceti miliard korun. Jedná se tedy o miliardu více, než tomu bylo minulý měsíc.