Kultura u nás a ve světě. Kdo se nám nejvíce podobá?

Každý člověk by měl cestovat a objevovat svět. Vždyť právě svět je to nádherné, touží po objevování a my jsme hlupáci, pokud jen sedíme na pohovce a sledujeme naše oblíbené seriály. Poznat svět znamená poznat i sám sebe. Navíc poznáme, že nejdůležitější a nejkrásnější pocit je ten, že se můžeme opět vrátit domů. Lidé cestují jen proto, aby se domů opět mohli vrátit. V současné době se navštěvuje tolik krásných míst a koutů, že by bylo škoda neporovnat jednotlivé kultury.

Každá země, jiná kultura. Tak to zkrátka platilo a platí. Pokud právě uvažujete nad tím, že vyjedete někam do zahraničí, zjistěte si o dané zemi všechno. Ne všude je totiž kultura stejná jako u nás. Tamější lidé nebudou měnit své zvyky kvůli turistům, kteří se u nich v zemi zdrží sotva pár minut.

Jak je tomu v Chorvatsku?

I když si myslíme, že jiné kultury jsou jen v Africe nebo v jiných dalekých zemích, pleteme se. Jiná kultura je také v Chorvatsku. Zde je například zakázáno mít u sebe drogu, a to jakoukoli – i pro vlastní potřebu. Pokud na droze závisí váš život, musíte mít u sebe lékařské potvrzení.

Jak je tomu v Singapuru?

O Singapuru se říká, že je to místo plné zákazů a příkazů. A něco na tom bude. Právě Singapur se považuje za nejčistší místo na světě, a pokud ho znečistíte, jste náležitě potrestáni (klidně i rákoskou). Je zde zakázáno odhazovat odpadky i žvýkačky, dokonce se zde žvýkat ani nesmí. Nesmí se zde nic sprejovat.

Jak je tomu v Řecku?

I když v Česku je nejdůležitější jídlo dne snídaně, v Řecku je to večeře, která mimochodem začíná až v deset hodin večer. Večeře zde trvá poměrně dlouho, mnohdy i tři hodiny, než se všechny pokrmy sní. Při večeřích v restauracích se nejčastěji objednává hned několik talířů, z nichž si člověk vybere, co mu nejvíce chutná a co sní.

Jak je tomu v Polsku?

I v Polsku je to krapet jiné než u nás. Například zde se usedá ke štědrovečerní tabuli až tehdy, kdy se objeví na nebi první hvězda. Také se zde slaví Štědrý den v tom nejvíce hojném počtu rodinných příslušníků.