Co jsou to koncesionářské poplatky a kdy je musíte platit

Člověk by na prstech jedné ruky nespočítal všechno, co musí platit během roku. Živnostníci platí zdravotní a sociální, na začátku roku daně. Běžní občané a silně pracující lidé platí nájmy, také zálohy na elektřinu, plyna a vodu. V mnoha případech se také musí platit takzvané koncesionářské poplatky, bohužel málokdo ví, co to koncesionářské poplatky vlastně jsou.

Pokud hovoříme o koncesionářských poplatcích, hovoříme o poplatcích za vlastnictví a využívání televizního a rozhlasového vysílání. Pokud tedy sledujete ve vaší domácnosti televizi, jste plátcem koncesionářských poplatků a musíte je platit každý měsíc. V případě nájemníků jsou často televize zahrnuty do celkové sumy týkající se poplatků a služeb.

Platit koncesionářské poplatky je ze zákona povinné, stejně jako je nutné platit vodu, elektřinu a plyn. Samozřejmě se mnohdy najdou jedinci, kteří odmítají koncesionářské poplatky platit, v tom případě jim však hrozí pokuta, která se může dostat až do výše několika desítek tisíc korun.

Televize doma je, ale my se na ni nedíváme

To je nejčastější výmluva, kterou lidé hájí své neplacení koncesionářských poplatků. Jenže vymlouvat se na to, že televizi nezapnete, jak je rok dlouhý, a že je to jen bytový doplněk, bez kterého by dům nebyl domovem, je zbytečné. Stále jste povinni odvádět koncesionářské poplatky. Málokdo si totiž uvědomuje, že pro placení koncesionářských poplatků není vůbec podstatné to, jestli televizi nebo případně rádio využíváte či nikoli.

Pokud tedy ve své domácnosti televizi máte, byť ji zapínáte opravdu minimálně, jste technicky způsobilí k tomu, abyste televizní vysílání využívali. Proto musíte za tuto svou způsobilost také řádně zaplatit.

Jeden poplatek platí i na několik přijímačů

Nemusíte se ale bát toho, že budete za každý přijímat platit zvlášť. Obecně platí, že je jen jeden poplatek za všechny přijímače v domácnosti.