Novinky ve světě financí, které nám přinese rok 2018

Na rok 2018 se těšil leckdo. Každým rokem je Nový rok i novým začátkem, během kterého si dávají lidé různá předsevzetí, která stejně poruší už po dvou týdnech. Nový rok tak přináší celou řadu změn, nad kterými bychom měli zbystřit. Mnoho novinek se bude dít hlavně v oblasti financí, což by nás mělo zajímat. Abyste tyto novinky nemuseli hledat na internetu, přinášíme vám je ve zkratce.

Samozřejmě takových novinek v oblasti financí bude během příštího roku ještě více, ale toto jsou ty nejdůležitější novinky, které by nás měly zajímat. Některé nás potěší, jiné zaskočí, ale jistě za ně nakonec budeme rádi.

• Zvýší se nemocenské

Pokud patříte k lidem, které nemoci neobcházejí obloukem, ale které vždy skolí nějaká vážná nemoc, budete nakonec za tuto nemoc rádi. Pokud totiž budete stonat déle jak měsíc, dostanete vyšší nemocenské. Od 1. ledna se totiž zvyšuje nemocenské. Doposud jsme byli zvyklí na nemocenské ve výši šedesáti procent, ovšem nyní se můžeme těšit na výši 66 procent (pokud budeme marodit více jak 61 dní, nemocenské pak bude ve výši 72 procent).

Už dneska si můžete na internetu pomocí nemocenských kalkulaček spočítat, kolik by vám takové marodění „vydělalo“ peněz.

• Zavedete se otcovská

Stále častěji jsme se setkávali s tím, že ženy nechtěly být na mateřské a že do mateřské hnaly muže. Od 1. února budou tyto námitky vyslyšeny – lidé budou moct od tohoto dne požádat o novou dávku nemocenského pojištění, o takzvanou otcovskou poporodní péči. Jedná se příspěvky během prvních týdnů po porodu, kdy budou moct být tatínkové doma, aby pomáhali mamince s novorozencem.

• Dlouhodobé ošetřovné

Co je další pozitivní věc, která nás od roku 2018 čeká, je dlouhodobé ošetřovné. To budeme moct čerpat už od 1. června. Toto ošetřovné budou moct využívat hlavně ti, kteří jsou nemocensky pojištěni a musí se po určitou dobu starat o jiného nemocného člověka v domácnosti.