Tipy, jak ušetřit, pokud žijete od výplaty k výplatě

I když se v České republice daří po finanční stránce, ne každá rodina se raduje zvyšujících se mezd. Některé rodiny mají stále rodinný rozpočet napnutý tak, že jen stěží vydrží od výplaty k výplatě. Pokud patříte k lidem, kteří mají bohužel také zcela napnutý rodinný rozpočet, víme, jak ušetřit, aniž by se vás to nějak dotklo. Pokud si budete šetřit, žádný týden do výplaty pro vás nebude dlouhý, navíc peníze na horší časy se vždycky hodí – může se přece jen pokazit cokoli, mohou se vyskytnout jakékoli mimořádné výdaje.  

Finanční odborníci jsou toho názoru, že je dobré si odkládat minimálně třetinu svého příjmu. I když se to může zdát pro člověka hodně nebo se to může zdát jako nedostižná částka, brzy toho dosáhnete s našimi tipy. Samozřejmě z počátku začínejte s málem, zhruba s desetinou měsíčního příjmu, poté postupně přidávejte (třeba tehdy, kdy si vyděláte něco stranou).  

Mějte své finance pod kontrolou 

Abyste začali se šetřením, je třeba si spočítat všechno, za co utrácíte. To je třeba mít pod dohledem a je třeba vědět, jaké výdaje je třeba zaplatit a jaké výdaje jsou jen důvodem našeho neuváženého nakupování. Vyplatí se dělat takzvanou měsíční finanční balanci, což je jinými slovy přehled příjmů a výdajů.  

Šetřete si kvůli svým snům 

Je třeba se výrazně motivovat k tomu, abyste si našetřili. Bez motivace vás to šetření bavit nebude. Doporučujeme si tedy plnit své sny v průběhu. Když si něco našetříte, tak se obměňte tím, po čem tak dlouho toužíte. Člověka to donutí šetřit ještě víc, tím si buďte jistí.  

Buďte na sebe přísní 

Měli byste mít nad sebou jakýsi pomyslný bič. Za každou útratu, kterou během dne uděláte, si dejte část z ní stranou. Místo dvou set tak ve skutečnosti utratíte tři sta, jelikož si půlku z útraty pak dáte stranou. Uvidíte, že se tak brzy naučíte nakupovat s rozumem a nebudete peníze jen tak rozhazovat kolem sebe.