Příchuť Orientu v Evropě 

Mnoho z nás má Balkánský poloostrov spojen pouze s vylehávání na jadranských, černomořských nebo řeckých plážích. Tato oblast však může poskytnout návštěvníkům mnohem více. Právě zde se totiž mísí hned několik kultur.  

Památky i připomínky turecké nadvlády 

Najdeme zde katolické i pravoslavné památky stejně tak jako připomínky turecké nadvlády. Snad nejznatelnější promítání těchto vlivů je patrné v Bosně a Hercegovině. Tato bývalá jugoslávská republika prošla v 90. letech minulého století krvavou válkou. Byl to největší válečný konflikt v Evropě od roku 1945. Od jeho ukončení však již uběhlo 20 let a země opravila většinu své turistické infrastruktury.  

Sarajevo je nejnavštěvovanějším místem 

Nejnavštěvovanějším místem Bosny a Hercegoviny je její hlavní město Sarajevo, které nejvíce utrpělo během bosenské války. Tehdy bylo obléháno z okolních kopců srbskou armádou. Kdysi jedno z nejkosmopolitnějších evropských měst si uchovalo i v současnosti svůj orientální kolorit. Za něj vděčí dlouhé turecké nadvládě.  

Nejvíce památek na toto období najdeme v historické části města zvané Baščaršija. Toto starobylé centrum města vzniklo již v 15. století a jeho název znamená v turečtině velké tržiště. Také dnes zde najdeme množství řemeslnických dílen a obchodů, které doplňují restaurace s místními specialitami a útulné kavárny.  

Vzhůru na známý most 

Modernější historii připomíná most Latinska ćuprija přes řeku Miljacku, kde roku 1914 Gavrilo Princip spáchal atentát na rakouského císaře Ferdinanda d´Este. To vedlo k pozdějšímu rozpoutání 1. světové války. Obléhání Sarajeva připomíná muzeum. Nachází se v místě bývalého tunelu, který v době obléhání spojoval město s okolním světem.  

V srbské části zvané Lukavica najdeme zajímavé ortodoxní stavby. Milovníci přírody se mohou vydat do okolních hor. Populární jsou především hřebeny Bjelašnice a Jahoriny. Sarajevo díky své poloze uprostřed hor bylo pořadatelem zimních olympijských her v roce 1984.