Jak Češi platí na dovolené?

Doba dovolených je v plném proudu. Peníze takřka létají z okna ven, všichni se snaží co nejvíce na dovolenou ušetřit. To se jim teď dokonce i povede, protože koruna posílila až k takové výši, že překonala hranici šestadvaceti korun za euro, což je pro nás jenom velice výhodné. Proto pokud jste nebo teprve budete na dovolené, letos vás přijde trochu levněji než obvykle.

Jelikož jsou už nyní Češi na svých vysněných letních dovolených, už teď se dávají do pohybu nejrůznější statistiky a analýzy, které se zaměřují na nejrůznější fakta, která Češi na dovolených nejčastěji dělají. Nyní se většina společností zaměřuje na finance, protože přece kolem peněz se točí svět snad každého z nás. Na dovolených platíme podle nejnovějších průzkumů v hotovosti. Platební kartu používáme převážně jako rezervu či v době nouze. Lidé asi nechtějí, aby utratili to, co už utratit nemají. Díky tomu, že mají u sebe hotovost, si tak kontrolují, kolik toho vlastně utratili a kolik ještě utratit mohou. Tento průzkum aktuálně provedla banka ČSOB.

Konkrétní čísla:

Konkrétně dvě pětiny respondentů odpověděly, že většinu svých nákupů, platbu služeb a jiných atrakcí platí z peněženky, tedy hotově. Mají tak směněné mince i bankovky. Zhruba sedmatřicet procent platí na půl kartou a na půl hotově – kartu většinou používají v restauracích nebo v jiných občerstvovacích zařízeních. Mimo toto občerstvení se platba kartou využívá hlavně na benzinových pumpách, kde se alespoň jednou při cestování autem zastaví. Drobné jdou však také na dračku, a to hlavně kvůli častému chození na WC při cestě na dovolenou.

Je však opravdu zajímavé, že Češi na letošních dovolených využívají hlavně hotovost. V posledních průzkumech se přece ukázalo, že platba kartou je pro nás mnohem přirozenější a častější, než platba v hotovosti. Na dovolených si asi vážně chceme hlídat finance a nechceme se tak zbytečně „rozšoupnout“.