Tipy na výlety okolo Prahy. Udělejte si krásné odpoledne za hlavním městem

Praha je sice krásná, ale pokud v ní žijete, pravděpodobně máte každý kout hlavního města objevený. A abyste nemuseli o víkendu sedět doma, vyplatí se zamířit kousek za Prahou. Nachází se zde totiž mnoho turisticky lákavých míst, z nichž mnoho patří i na seznam světového dědictví UNESCO. Tak kam se pojedete podívat? 

Hrad Karlštejn je spjatý s naší historií 

Pouze pár kilometrů za hlavním městem leží nádherný hrad Karlštejn, k němuž dojedete hravě i na kole. Už z dálky můžete obdivovat jeho krásu, protože je vybudovaný na vysokém kopci. Ostatně toto umístění hradů není ničím netypickým, v minulosti se k nim díky tomu jen tak někdo nedostal a nedobyl je.  

Stojí za ním Karel IV., který mimo jiné postavil i Karlův most v hlavním městě. Dlouhou dobu zde byly uchovány korunovační klenoty Svaté říše římské, dnes se však nachází v kapli sv. Víta. O Karlštejně se toho mnoho povídá, kupříkladu to, že sem nesmí ženy. Jedná se však jen o pověru vyplývající jedné z her pana Vrchlického. 

Zámek Konopiště opředený pohádkami 

Pokud vás baví putovat po místech, kde se točily známé i méně známé pohádky, je načase zamířit na Konopiště. Mluvíme o nádherném zámku vystavěném na konci třináctého století, který v minulosti sloužil i jako sídlo zavražděného následníka trůnu. V minulosti byl zámek mnohokrát přestavěn, přeměnou prošel i okolní park.  

Dnes se zámek Konopiště pyšní hlavně medvědy. Tradice jejich chovu sahá dlouho do minulosti. V současné době sklízí obdivy hlavně zdejší fešák medvěd ušatý. 

Vzhůru do Poděbrad 

Kolem hlavního města se rozprostírají také lázeňská místa a Poděbrady jsou jedním z nich. I sem mohou směřovat vaše kroky, budete-li chtít. Ochutnat můžete zdejší minerální pramen, který zde byl navrtán už v roce 1905.