3 způsoby, jak financovat bydlení

Chcete si splnit sen o vlastním bydlení a přemýšlíte, jaké máte možnosti financování? Nejčastěji využívanou možností je rozhodně hypotéka, ale zdaleka o jedinou metodu. V článku najdete 3 způsoby, jak získat finance pro pořízení bytu či domu.  

Hypotéka 

Snad první možnost, která každého napadne. Vzít si hypotéku pro pořízení bydlení je nejjednodušší variantou. Ovšem v dnešní době je potřeba zároveň přidat i část vlastních našetřených prostředků, protože hypotéky do 100% hodnoty nemovitosti jsou již minulostí. Například v případě, kdy si chcete koupit nemovitost za 2 000 000 korun, připravte si alespoň 400 000 korun z vlastního. Nezapomeňte také na výdaje spojené se zápisem do katastru, právními službami a podobně. Zároveň je potřeba pečlivě vybrat nejvhodnější finanční produkt s co možná nejnižší hodnotou RPSN. 

Úvěr ze stavebního spoření 

Další variantou je úvěr ze stavebního spoření. Zde je možné dosáhnout na podobné sazby jako u hypotéky, ale stačit může i menší naspořená částka. Konkrétní podmínky se liší v závislosti na stavební spořitelně, takže je vždy lepší na vše se pořádně optat ještě před uzavřením pojistky. Kromě samotné koupě je úvěr ze stavebního spoření vhodný například pro financování rekonstrukce a oprav na domě, což se může hodit hlavně v případě koupě starší nemovitosti vyžadující úpravy.  

Americká hypotéka 

Třetí variantou je takzvaná americká hypotéka. Jde o spotřebitelský neúčelový úvěr, za který se však ručí zástavou nemovitosti. V porovnání s běžnou hypotékou se v tomto případě setkáte s mírně vyššími úrokovými sazbami. Opět jde o variantu určenou hlavně pro financování případné rekonstrukce, ale i jiných výdajů, která nemusí být nutně spojené s bydlením. Americkou hypotéku je možné sehnat u bankovních i nebankovních poskytovatelů.