Kuriózní nehody mohou stát jmění, buďte pojištěni!

„Hráli jsme volejbal a míč vyletěl z hřiště na stůl blízké kavárny, kde popíjely tři slečny kávu. Míč rozbil všechny tři drahé mobilní telefony.“ Zdá se vám to šílené? Obdobných historek bohužel řeší pojišťovny stále více, navíc rostou i částky za škody, potažmo pojistné plnění. Jak je možné se chránit pojištěním pro případy takových nedbalostních škod v běžném životě, ale i v pracovním prostředí?

Malé nehody s velkými důsledky

Komu by se někdy nepřihodila nějaká nechtěná nehoda? Upadne vám z ruky drahý přístroj v obchodě nebo rozbijete neúmyslně zrcadlo v hotelovém pokoji. To jsou zcela běžné nehody stejně jako prasklá vodovodní trubička, která vytopí sousedy nebo sražené dítě na sjezdovce při lyžování. Sice se jedná o zcela nechtěné, leckdy malicherné, nehody, ale i ty mohou mít dalekosáhlé finanční důsledky. Jediným možným východiskem, abyste neskončili na mizině, je mít kvalitní pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojistka na blbost pro celou rodinu

A na mizině je správné slovo, v případě zranění jiného lyžaře nebo cyklisty například v Rakousku může jít o statisícové až milionové škody. Vhodné pojištění je proto více než na místě, navíc má celosvětovou platnost a vztahuje se na všechny členy rodiny vyjma psů nebo koní. Ale i tato zvířata lze připojistit. Pojištění je zcela bez spoluúčasti, často bývá sjednáváno spolu s majetkovými pojištěními, ale lze ho sjednat i zvlášť. Nehodám se však nevyhnete ani v práci.

pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění profesní odpovědnosti

Pro tyto případy je nutné mít sjednané pojištění profesní odpovědnosti, které kryje škody způsobené zaměstnancem svému zaměstnavateli v rámci plnění pracovních úkolů v pracovně-právním vztahu. Pokud totiž způsobíte při výkonu svého povolání neúmyslně škodu, může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat její náhradu až do výše 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku. Vhodné pojištění vám tak může krýt záda, protože má pouze nízkou spoluúčast. Navíc má celosvětovou platnost a bude se hodit při služebních cestách do zahraničí.