Bankovní konto můžete zřídit i malému dítěti. Jak správně ho vybrat?

Že si bankovní konta zřizují dospělí lidé, to je dnes všeobecně známý fakt. Není to nic zajímavého nebo nového. Ovšem finanční trh nyní přišel s obrovskou nabídkou hlavně dětských účtů. Rodiče tak mohou svým ratolestem zřídit bankovní konta, i když jejich dětem je sotva šest let. Nabídka dětských účtů je na trhu dnes opravdu obrovská, nabídky putují hlavně od velkých bank. V minulosti byla hranice pro založení účtu stanovena na patnáct let, nyní mohou mít vlastní bankovní konto i zmiňované šestileté děti.  

Jelikož dětská bankovní konta jsou poměrně novinkou na trhu, mnozí rodiče k nim mohou přistupovat trochu skepticky nebo s kupou otázek. Nabízí se proto hlavní otázka, a sice jak správně vybrat takový dětský účet, abychom se nespálili my ani naše ještě neplnoleté dítě bez občanského průkazu.  

Za co se platí u dětských účtů? 

Pokud patříte k lidem, kteří mají zájem o zřízení dětského účtu pro malou ratolest, pravděpodobně se ptáte, za co se u dětských účtů platí. Dětské účty jsou bankami poskytovány zcela zdarma, zpoplatněny jsou zpravidla jen některé služby k účtům.  

Jak to funguje? 

Dětská bankovní konta nejsou nic složitého, funguje to zcela stejně jako u dospělých. Dítě dostane svou vlastní platební kartu, může zadávat platby, dokonce i sledovat pohyby na účtu, může mít dokonce k dispozici elektronické bankovnictví. Rodiče tak dítě tímto způsobem naučí samostatnosti, a hlavně finanční zodpovědnosti a gramotnosti.  

Rodiče samozřejmě mají přístup také k internetovému bankovnictví svých dětí, je však zcela na nich, jestli budou platby kontrolovat a hlídat nebo jestli dají dětem volný průběh při placení s platební kartou.  

Mohou se nastavovat limity 

Velkým plusem je, že mohou rodiče svým dětem samozřejmě nastavit denní i týdenní limity, mohou vypínat jednotlivé služby a podobně. Dokonce rodičům můžou chodit informační SMS zprávy, které je udrží v obraze a díky kterým budou vědět, jak děti s penězi hospodaří.