Berete si úvěr? Sledujte ty podstatné věci

Úvěry jsou dostupnou cestou, jak si pořídit něco, po čem toužíte a nechcete na to zdlouhavě šetřit. Půjčky jsou také nástrojem pro vymanění se z nejrůznějších životních situací, když vám náhle dojdou vlastní úspory. Vybrat si ideální úvěr není snadné. Parametry, které je nutné sledovat, je celá řada. Současně jde o jednu z poměrně rizikových oblastí, pokud váš výběr není zrovna správný.

Vyhněte se raději neprověřeným poskytovatelům půjčky

Je třeba vyloučit všechny nespolehlivé, podezřelé společnosti a soukromé poskytovatel úvěrů, které nemůžete ověřit. Nyní je poskytování spotřebitelských úvěrů složitější a nově vyžaduje licenci udělenou od ČNB. Už také tedy neplatí, že půjčku může v podstatě poskytovat kdokoliv pouze na základě živnostenského oprávnění. Dejte si tedy pozor zejména u nebankovního segmentu, v bankovním je více záruk. Porovnávejte nabídky a srovnejte klíčové parametry. Využijte úvěrů u známějších společností s licencí od ČNB. Nechte si dost času na rozmyšlenou a nepůjčujte si pod tlakem. Nebankoví segment lze označit za bezpečný. Je třeba si dát pozor na nelegální poskytovatele s podezřelými nabídkami a velmi přehnaně výhodným úročením.

Velikost úrokové sazby a RPSN

Velikost úroku je třeba sledovat u správné hodnoty. Velmi často je prezentována klasická úroková sazba, ale neobsahuje ostatní poplatky a různé přidružené platby. Je třeba sledovat roční procentuální sazbu nákladů RPSN. Jde o nejdůležitější parametr při srovnávání úvěrů. Dejte si i dostatečný čas na rozmyšlenou. Výhodné podmínky splácení, které vás někdo nutí rychle podepsat, pod záminkou, že úrok platí pouze v aktuální den, jsou podezřelé. Ze zákona máte nárok na rozmyšlenou. Každá úvěrová nabídka musí být spojena s garancí po dobu 14 dnů a tato lhůta se promítá i do možnosti úplného odstoupení od smlouvy. Pokud vše selže a půjčku si zrovna nezvolíte šťastně, pamatujte si, že tuto variantu máte.