Vše, co potřebujete vědět o třetí a čtvrté vlně EET

Není tomu tak dávno, co byla schválená třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb, které se zkráceně říká EET. I když se návrh neustále posílal ze sněmovny do senátu a zase zpět, stejně si strana ANO prosadila své a další vlny elektronické evidence tržeb budou uvedeny v platnost. Jenže kdy k tomu dojde? A na koho se všechno další vlny EET vztahují? 

Jednu chvilku se spekulovalo nad tím, že jednotlivé vlny EET budou zavedeny postupně, že nebude zaváděno několik vln najednou. Jenže nakonec se třetí a čtvrtá vlna spolčila a uvedou se v platnost společně. Ale kdy tedy? 

Kdy budou další vlny EET uvedeny v platnost 

Další vlny elektronické evidence tržeb začnou platit během dubna a května příštího roku. Bylo stanoveno, že další fáze začnou první den měsíce, jenž následuje po dni vyhlášení zákona, respektive po dni, kdy byla novena zveřejněna ve sbírce zákonů. Jak jsme zmínili, spadá to tedy na duben či květen příštího roku.  

Koho se bude další vlna EET týkat? 

Odpověď je prostá – naprosto každého, kdo přijímá platby jinak než bankovním převodem. Bankovní převod nepodléhá ani nyní elektronické evidenci tržeb, jelikož jednotlivé platby jsou velice snadno dohledatelné. Třetí vlna elektronické evidence tržeb se tak dotkne zemědělství, lesnictví, taxikářů, lékařů, také advokátů, kadeřníků, servisu aut a pneumatik, řemeslníků, také zdravotní a sociální péče nebo peněžnictví a pojišťovnictví. Co se týče čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, ta se dotkne výroby ostatních textilií, zpracování dřeva, výroby papíru nebo výroby čistících a leštících prostředků.  

Zavede se takzvaný off-line režim 

Nově bude zaveden i takzvaný off-line režim, který je pro menší podnikatele, jež budou moct evidovat EET pomocí vystavování účtenek z bloku. Ten si budou moct vyzvednout na finančním úřadě.  

Jak jsme zmínili, jedná se o věc určenou jenom drobným podnikatelům, jejichž roční příjem v hotovosti nepřesahuje šest set tisíc korun. Takový podnikatel zároveň musí být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob a nemůže být plátcem DPH, zároveň nesmí zaměstnávat více jak dva pracovníky.