Investice do nových krbových kamen: Jak vybrat ta nejekonomičtější?

Než vyrazíte na nákup nových krbových kamen, uvědomte si, že jde o investici na léta dopředu, kterou byste si měli dobře promyslet. Nekupujte nic ukvapeně. Neměla by vás také ovlivňovat jenom cena. Nevolte nejlevnější řešení, o němž nejste přesvědčeni, že bude správně fungovat. Raději investujte více peněz, vrátí se vám to v podobě dlouholetého ekonomického provozu.

Kachlová nebo litinová?

V první řadě se před nákupem musíte rozhodnout, o jaký typ krbových kamen vlastně máte zájem. Můžete sáhnout buď po kachlových, nebo také plechových. Obě tyto varianty mají své výhody. Pokud zvolíte kachlová krbová kamna, bude trvat o chvíli déle, než se nahřejí na správnou teplotu. Na druhou stranu ale má keramika vynikající schopnost udržet v sobě teplo. Vaše kamna proto budou hřát i dlouho poté, co jste je nechali vyhasnout. Přesně opačné vlastnosti ovšem mají litinová krbová kamna. Nahřejí se velice rychle. V místnosti budete nádherné teplot už krátce poté, kdy jste zatopili. Naproti tomu, když necháte oheň zhasnout, poměrně rychle vám vychladnou.

Zjistěte si, kolik tepla potřebujete

Spočítejte si užitnou plochu vytápěné místnosti (šířka krát délka) a vynásobte ji výškou stropu. Tím získáte v krychlových metrech přesný údaj o vytápěném prostoru. Chcete-li zjistit, kolik tepla budete potřebovat, můžete se podívat do průkazu energetické náročnosti budovy. Tam se ovšem uvádí celkový výkon pro dům. Jinou možností, jak zjistit energetickou náročnost je, podívat se do stavební dokumentace, kde musí být udány tepelné ztráty místností. Platí, že výkon krbových kamen by neměl být výrazně vyšší, než jsou tepelné ztráty místností. Vybrat správný výkon kamen je velice důležité. Příliš velký výkon způsobuje přetápění místností. Nemáte příjemné prostředí, musíte větrat a takový provoz je ekonomicky nákladný a nevyhovující.