Kominíci nosí štěstí, a přesto je nikdo doma nechce

Komín patří ke každému domu. Je však velká škoda, že majitelé domů si neuvědomují, že i o komín se musí starat. Je to přece jenom podstatná část domu, bez které by zejména během zimních chladných měsíců nemohli fungovat. Už vloni se dostatečně upozorňovalo na to, aby majitelé a provozovatelé spotřebičů paliv kontrolovali své komíny, a to minimálně jednou do roku. Je nutné provádět kontrolu takzvané spalinové cesty. I když se mohlo stát, že upozorňování bylo dostatečné, asi nebylo.

Každý majitel nebo provozoval spotřebičů paliv by si měl minimálně jednou objednat kominíka. I když se říká, že kominíci nosí štěstí, málokdo si ho k sobě domů skutečně pozve. Zvát si ho každý rok nemusí například ti, kteří využívají kondenzační plynové spotřebiče, protože u těchto spotřebičů vyhláška připouští jednu kontrolu spalinové cesty za dva roky, nikoliv za jeden.

Nezvěte si kominíka, vyčistěte si komín sami

Je nutné poznamenat, že svůj komín si můžete vyčistit i sami, pokud jste toho schopní. Pokud tedy komín trpí, nemusíte čekat na kominíka. Bohužel zákon ustanovuje, že minimálně jednou do roka komín musí zkontrolovat profesionální kominík, který zjistí, jestli jsou spalinové cesty v takovém stavu, v jakém by měly být.

Co když si kominíka nepozvu?

Otázkou je, co se stane, když si kominíka do svého příbytku nepozvete. Odpověď je však jednoduchá – dostanete nemalou pokutu. Taková pokuta by se mohla podle odhadů vyhoupnout až do deseti tisíc korun. U podnikatel taková pokuta může být i mnohonásobně vyšší.

Proč je nutné čistit komín?

Čistění komína je skutečně nutné, protože jinak ohrožujete své zdraví. Například se při nečištění komína vytváří riziko otravy oxidem uhelnatým nebo jinými toxiny. Neprůchodné spalinové cesty totiž odvádí toxiny do prostoru, nikoli vzhůru a ven.

Případů otrávení toxiny z důvodu nečistého komínu je mnoho. Jenom letos se takových případů stalo už pět.