Jak ušetřit za benzín a naftu

Ceny pohonných hmot jdou v posledních týdnech nahoru šílenou rychlostí a naše peněženky skuhrají bolestí. Aby jízda do práce nebyla tím, co vás dostane do finanční tísně, pojďme si prozradit několik efektivních tipů, jak za benzín a naftu alespoň něco ušetřit. Existuje totiž několik skutečně užitečných triků. A není to o hledání nejlevnější benzínky v okolí.  

Skutečný stav automobilu hraje velkou roli 

Jen hrstka řidičů si uvědomuje, jak velkou roli hraje celkový stav vozidla na to, jak vysoká je konečná spotřeba. Zejména je zapotřebí zkontrolovat tlak v pneumatikách. Pokud je pneu podhuštěné, na vozidlo se klade větší valivý odpor, což vede ke zvýšení spotřeby paliva. Při budoucí návštěvě benzinové pumpy proto upravte tlak v gumách, a tím zajistěte i nižší spotřebu.  

Dejte si však pozor také na příliš přehuštěné pneumatiky, které jsou bohužel tvrdší a mají menší styčnou plochu s asfaltem, což vede k horšímu jízdnímu komfortu a delší brzdné dráze, což je do jisté míry velmi nebezpečné. 

Žádná zbytečná zátěž 

Dalším efektivním způsobem, jak něco ušetřit za pohonné hmoty, je zbavit se zbytečné zátěže. V tomto světě totiž platí jednoduchá rovnice, a sice čím těžší auto je, tím více energie spotřebuje zejména tedy při rozjetí. Pokud tedy neustále vozíte v autě benzín navíc nebo pětilitrovou láhev oleje, případně chladící kapaliny, sice jste připraveni na nepříjemné situace, ale také tím zvyšujete celkovou spotřebu nafty či benzínu.  

Ideálně tedy kupujte menší balení, případně zmiňované kapaliny alespoň v menších láhvích převážejte. A když to venku nevypadá na sněžení (tedy v létě nebo na jaře), sněhové řetězy opravdu nemusíte mít s sebou. 

Plynulá jízda je nadevše 

I když mnozí považují jízdu ve vozidle za adrenalinový zážitek, nedodržování základních pravidel jízdy se může značně prodražit. Například pokud se na silnici neplachtí a nejezdí se plynule, nýbrž se ustavičně šlape na brzdu a podobně, spotřeba je logicky větší, než by člověk očekával.  

Jezděte proto tak, abyste co nejméně šlapali na brzdu. O to méně totiž budete šlapat na plyn, což je logické, nemyslíte?