Pět zajímavostí o Londýně aneb věděli jste, že…?

Londýn se dnes stále řadí k zemím, které jsou Čechy nejvíce navštěvované. Je to možná z toho důvodu, že do této země nepotřebujeme mít pas, ale že nám stále stačí občanský průkaz. Kromě toho je to město, která se pyšní těmi nejtypičtějšími památkami, jež by jednou v životě měl vidět každý z nás. Sice se v současné době opravuje například Big Ben, to však neznamená, že byste kvůli jedné jediné památce neměli Londýn navštívit. A abyste do Londýna nepřišli jako neznalí turisté, přinášíme vám rovnou pět zajímavostí, které o Londýně ví minimum lidí.

Jak jsme zmínili, Londýn se dne stále řadí k městům, které se pyšní skvělým turistickým ruchem. Pokud jste v Londýně nebyli, je načase to změnit. Ať už se do Londýna chystáte nyní nebo až za rok, doporučujeme vám o tomto krásném městě něco vědět.

1) Zajímavosti z parlamentu

Tou první zajímavostí je, že poslanci si dávají skleničku doslova za pakatel. Jak jistě víte, britský parlament sádlí ve Westminsterském paláci, kde je mimochodem mají i střelnici. Co je však podstatné, tak jsou zdejší bary, restaurace nebo pokoje, které mají poslanci doslova za hubičku. Kromě toho se v tomto paláci nachází sto schodišť, jedenáct nádvoří a také kadeřnický salon!

2) Londýnské metro

Jednoznačným unikátem je londýnské metro, které zná naprosto každý turista. Zorientovat se v něm je tročku oříšek, ale když to zvládnete, máte vyhráno a zbytek výletu si můžete užít tak, jak se sluší a patří. Otázkou však je, jestli se londýnskému metru správně říká podzemka nebo nadzemka. Zdejší metro je to nejstarší metro na světě, zdejší obyvatelé mu říkají „roura“. Běžně však metro najdete pod pojmem „underground“, což je v překladu podzemka. Jenže polovina jeho tras vede nad zemí. Je to tedy nadzemka nebo podzemka? Toť otázka.

3) Tower od London

Stěžejní památka celého Londýna a jedno velké popraviště. Tak by se dalo mluvit o Tower od London, což je pevnost, která dříve sloužila jako vězení zejména pro vězně z vyšších vrstev. Také zde bylo popraviště a málokdo ví, že se zde popravovalo ještě ve 20. století.