Láká vás svět akcií? Investujte do společností vyplácejících dividendy

Burzy v loňském roce evidovaly zvýšený zájem o akcie. Lidé se rozhodli své úspory investovat, nikoli je schovávat pod polštářem, jak tomu bylo zvykem ještě před úderem koronavirové krize. S příchodem nového typu onemocnění se ostatně změnilo mnoho věcí a očekává se, že k mnoha změnám ještě letos dojde. Co se však zatím nemění je zvýšený zájem o akciový trh. Možná i vás láká investovat do akcií. Pokud ano, co se zaměřit na takové, které vyplácí dividendy? 

Nákupem akcie se stáváte vlastníkem podílu společnosti. Samozřejmě tento svůj podíl můžete po čase prodat. Během držení vám však může vynášet zisk. A právě to je dividenda – podíl na přímém zisku společnosti. Většinou se vyplácí jednou ročně, ale některé společnosti vyplácí dividendy po kvartálech nebo i měsíčně. To je už na dané společnosti. Podívejme se na ty, které vám váš podíl na zisku budou pravidelně posílat.  

České společnosti posílající dividendy 

I když se samozřejmě najdou firmy, které se o svůj zisk nedělí ani s akcionáři, nepatří mezi ně společnost 02 Česká republika. Tato firma patří mezi české společnosti vyplácející dividendy. Mluvíme o podniku spadajícím do odvětví telekomunikačních služeb a mezi investory je oblíbený už jen proto, že vyplácí dividendy poměrně štědré.  

Vedle ní pak můžeme zmínit společnost Kofola, kterou nemusíme nějak zvlášť představovat. Kofola vyplácí dividendu rovnající se zhruba pěti procentům.  

Americké společnosti vyplácející dividendy 

Pokud bychom měli odcestovat za oceán, také najdeme hromadu společností, jež vyplácí dividendy svým akcionářům. Patří mezi ně například společnost Ford Motors Co., která funguje už přes sto let. Na americké poměry také nabízí poměrně vysokou dividendu rovnající se zhruba pěti procentům ročně.  

Vedle ní pak dividendy vyplácí i telekomunikační společnost At&T Inc.