Sbíráme klíče k památkám. Jaké jsou na seznamu?

Milujete chození po hradech a zámcích? Líbí se vám dozvídat se o pověstech, které kolují na hradech, a baví vás potkávat mýtické bytosti, které jsou na hradě dodnes? V tom případě se vám jistě bude líbit nová akce, kterou má na starosti Národní památkový ústav České republiky. Jedná se o akci “Klíč k památkám” a je to zkrátka akce, během které budete chodit po zámcích a získávat razítka do svých “bločků”. A až získáte šest razítek ze zámků, které se zapojily do této akce, můžete mít šestý vstup na památku zdarma. Je to tak prosté a jednoduché, navíc poznáte kus České republiky.

Dávejte si však velký pozor na to, jestli jste na památce, která se do programu přihlásila. Ne všechny památky jsou do programu zapojeny. Rozhodly jsme se vypsat y nejkrásnější a nejzajímavější, které je třeba ještě obejít. A pokud to letos nestihnete, nezoufejte. “Bloček” je aktivní rok.

• Konopiště

Gotický hrad známý především díky festivalům, které se zde konají, je zapojen také do krásné akce zvané “Klíč k památkám”. Milované sídlo následníka trůnu si můžete vychutnat ještě během pár podzimních měsíců, na zimu se samozřejmě uzavře jako jiné hrady a zámky.

• Křivoklát

Kdo by neznal krásný filmový a pohádkový hra Křivoklát, který je velmi zajímavý zejména svou historií. Při prohlídce si projdete jak mučírnu a hladomornu, tak krásné pokoje plné knih. Natáčela se zde pohádka Jak se budí princezny nebo Třetí princ, ovšem také se zde točily scény z amerického snímku Letopisy Narnie.

• Veveří

“Na Veveří devět věží, kdo nevěří, ať tam běží,” tak poběžte taky a sbírejte další klíče k památkám. Třeba právě sem bude už vstup zdarma.

• Pernštejn

I zde se natáčela kupa pohádek, ovšem tento hrad je známý zejména svou architekturou. Pokochejte se krásou a třeba při prohlídce objevíte nějakou zajímavost nebo pověru, která se s hradem váže.

• Točník

Až budete u Žebráku, vydejte se na Točník a obráceně. V každém případě se bude jednat o krásně prožitý den, na který budete dlouho vzpomínat.