Zajímavosti o Dánsku aneb věděli jste, že…?

Jaké místo je na vašem seznamu míst, kam se chcete jednoho dne podívat? Je na takovém seznamu třeba Dánsko? Dánsko je v poslední době velice hojně navštěvované téma. Lidé už nejezdí na jih, ale chtějí prozkoumat také sever. Dánsko je jednou ze severských zemí, která nabízí velice atraktivní města, kde můžete strávit svůj čas, kde se dobře najíte a samozřejmě kde se můžete ubytovat. Podle průzkumů je Dánsko zemí, kde jsou nejšťastnější lidé na celém světě. To však není jediná zajímavost, kterou o Dánsku zmíníme.  

Zajímavosti o Dánsku 

  • Věděli jste, že dánské děti jsou ponechávány před kavárnami a obchody podobně jako u nás psi? Dokonce i když je venku sychravo, dítě v kočárku musí zůstat venku. Minimálně ten kočárek do obchodů a kaváren nesmí, jelikož tím ztížíte mobilitu. Je však pravdou, že ne do každé kavárny smí dítě.  
  • Věděli jste, že vláda nechala postavit Dánsko dokonce i ve hře Minecraft, která je oblíbená hlavně mezi mladými lidmi? Bohužel ji ve hře zničili Američané.  
  • Věděli jste, že legendární Hans Christian Andersen s sebou všude nosil lano? Dánského pohádkáře určitě znáte, ale to, že u sebe vždycky nosil lano, jste určitě nevěděli. Dánského legendárního pohádkáře můžete znát díky jeho pohádkám, jako je Sněhová královna nebo Malá mořská víla.  
  • Věděli jste, že v dánštině neexistuje slovíčko prosím? V dánském slovníku opravdu neexistuje překlad tohoto kouzelného slovíčka. Dánové se umí obejít bez něj a místo něj používají větu “Ma jeg bedee”, což ve volném překladu znamená “Mohl bych si vyptat”.  
  • Věděli jste, že jména pro narozené děti se musí v Dánsku schválit? Jméno musí projít schválením na několika ministerstvech. Není to jako u nás, kde si vybereme jméno v kalendáři, které se nám líbí, a to dítěti dáme při porodu. V Dánsku zkrátka nemohou po ulicích běhat děti šílených jmen, jelikož ta jsou zavčasu zatrhnuta.