Jen málokterým českým byznysem se můžeme chlubit. Sice na území České republiky vzniklo mnoho značek, ale ne všechny se proslavily po celém světě. Mezi nejvýznamnější značky patří mladoboleslavská automobilka Škoda, dále taky obuvnická zlínská společnost Baťa a samozřejmě nesmíme zapomenout na bylinný likér Becherovka, s níž se pojí velice zajímavý příběh, který vám doslova vytrhne dech z plic.
O becherovce je všeobecně známé to, že receptura je zcela známá. Není to rodinný poklad jako u Coca-Coly, který se nesmí nikdy prozradit. Je to zcela jasná věc, kterou si doma může uvařit každý. Tedy pokud je recept, který roku 1866 uvedla rodina Becherů u soudního obchodního zápisu, pravdivý. Myslíte, že se dá věřit tomu, že se slavná Becherovka připravuje ze sušeného květinu heřmánku, z hřebíčku, citronové kůry a z muškátového květu?
Recept může být pravda a nemusí. Když ho rodina Becherů uvedla u soudního obchodního zápisu, proč je to tedy předmět obchodního tajemství?
Příběh nestárnoucí Becherovky
Becherovka nese název karlovarské rodiny, jejíž členové se dříve proslavili jako lékárníci. Vše začalo roku 1769, kdy se do čela rodinného obchodu dostal nejmladší syn. Musel do čela obchodu nastoupit už v patnácti letech, protože jeho otec bohužel předčasně zemřel. Syn Josef Vitus chtěl co nejlépe a nejrychleji vyhovět svým zákazníkům, na druhou stranu nechtěl čelit stížnostem, které se týkaly toho, že jsou kapky pomáhající na žaludek hořké a nechutné. Rozhodl se tedy, že vymyslí lék, který bude pomáhat a zároveň i chutnat. A tehdy to vše začalo. Začalo se experimentovat, až roku 1805 vznikl recept na nový likér, který známe do nynějška.
Becherovka a to, co je světově známé
Roku 1871 dostala Becherovka stříbrnou cenu na Výstavě řemesel, průmyslu, zemědělství a lesnictví. Poté získala medaili ze světové výstavy. Samozřejmě nápoj bodoval i během socialismu, kdy se mu opět podařilo získat mnoho ocenění.